Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin küresel ekonomik toparlanmayı durduracağı ve Asya'daki ihracatlara zarar vereceği spekülasyonu üzerine Asya paraları 4. haftasını da kırmızıda kapamaya hazırlanıyor.

Bu hafta açıklanan veriler Çin'de imalat sektörünün büyük ihtimalle 7. ayında da daraldığına, Tayvan'daki ihracatların ve fabrika üretiminin düştüğüne ve Malezya ekonomisinin Haziran'dan bu yana en zayıf büyümesini kaydettiğine işaret etti. Hint rupesi, merkez bankasının dolar arzını desteklemek için müdahale etmesine rağmen rekor düşük seviyeye geriledi.

Avrupa'daki sorunların hâlen daha çok büyük olduğunu ve Çin'deki yavaşlamaya dair kaygıların da bulunduğunu belirten Standard Chartered Plc.'nin Singapur'daki Asya Döviz stratejileri müdürü Thomas Harr, şu anda Asya paraları üzerinde baskı olduğunu söyledi.

Hint rupesi bu hafta yüzde 2.2 değer kaybederek 55.655 seviyesine, Filipin pezosu da yüzde 1.4 düşüşle 43.87 düzeyine geriledi. Tayland bahtı haftayı yüzde 1.1 kayıpla 31.69'da, Yuan da yüzde 0.3 aşağıda 6.3474'te kapadı.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.6 düşüş kaydederek dün 114.24 puandan 15 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Yabancı fonlar Tayvan, Güney Kore, Endonezya ve Tayland'daki hisse senedi piyasalarından haftanın ilk 4 gününde 1.5 milyar dolar çekti.