Advertisement

Çinli bankaların kredilerindeki azalma ve şirket koşullarının bozulduğuna yönelik endişelerin etkisiyle Çin Borsası 1 haftanın en düşük seviyesine işaret etti.

China Mingsheng Banking Corp. ve Shanghai Pudong Development Bank Co., Çin'in en büyük bankalarının 7 yıldan bu yana ilk kez kredi hedeflerini tutturamayabileceğinin iddia edilmesinin ardından bankalar arasındaki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp., bankaların kredileri azaltmasıyla otomobil finansmanının zorlaşabileceği düşüncesiyle yüzde 2.4 geriledi.

Ekonominin henüz dibe vurmadığını söyleyen Shanghai River Fund Management Co.'nun genel müdürü Zhang Ling, para politikasında gevşeme belirtileri görülse de, piyasanın hâlen daha yatırımcı endişeleriyle baskılandığını belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 2,343.87 puana gerileyerek, bu haftayı yüzde 0.1'in altında düşüşle kapadı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 azalarak 2,586.88 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.3 aşağıda kapandı.

Şanghay Endeksi yavaşlama endişeleriyle bu yıl 2 Mart'ta kaydettiği zirvesinden yüzde 4.7 aşağıda seyrediyor. Endeksin 30 günlük volatilitesi bugün 14.14 puan ile 2012'nin en düşük seviyesindeydi. Endekste dün 8 milyar hisse en değiştirdi.d