Advertisement

Citigroup Inc., Avrupa'daki borç krizinin tırmanması ve Çin'deki ekonomik büyümenin yavaşlaması üzerine 23 Mayıs'ta sonlanan haftada gelişen piyasa hisse senedi fonlarından 1.5 milyar dolarlık çıkış olduğunu söyledi. Bu rakam geçtiğimiz hafta 2.3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Japonya hariç Asya'daki fonlar bu hafta 768 milyon dolar ile en büyük çıkışını kaydetti.

Gelişen piyasa hisse senedi fonlarından çıkışlardaki yavaşlamalardan bir çıkarım yapmak için henüz çok erken olduğunu belirten Citigroup analistlerinden Kelly Kwok, Yunanistan'daki sorunlara ilişkin hiçbir gelişme olmadan ve Çin'deki zayıflama yönelik sinyaller artarken, gelişen piyasa fonlarından çıkışların önümüzdeki hafta da devam edebileceğini söyledi.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi bu hafta yüzde 0.9 kayıpla 10. haftasını da ekside tamamladı ve 1994'ten bu yana en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti. Yunanistan'un eurodan çıkma riski, Çin'in Nisan ayında sanayi üretiminin 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde büyümesi ve Çin'de yabancı yatırımların 6. ayında da azalması üzerine hisseler bu hafta düşüş kaydetti.

Gelişen piyasalar endeksi bugün  yüzde 0.4 kayıpla 898.97 puanda seyrediyor.