Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin ortak tahvil çıkarılmasını destekleyeceği yolundaki iyimserliğin, Çin'de büyük bankaların kredi hedeflerini tutturamayacağı endişeleri dengelenmesi sonucu, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor. Gösterge endeks, bu hareketle birlikte, 1994 yılından bu yna en uzun süreli haftalık kayıp serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Cnooc Ltd. ve KGHM Polska Miedz SA, altın ve bakır fiyatlarındaki yükselişlerin etkisi ile enerji ve emtia üreticilerine gelen alımlara öncülük etti. China Citic Bank Corp., Hong Kong'dki işlemlerde yüzde 3.9 değer kaybetti ve Çin bankalarındaki düşüşleri hızlandırdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 düşerek, Hong Kong saati ile 17:10'da 901.51 puana indi. Endeks bu hafta yüzde 0.6 düştü ve ard arda 10'ncu haftayı da kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Endekste 325 hisse değer kazanırken 296 hisse aşağı yönde hareket etti. Polonya'da WIG20 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.7 geriledi.

Manila'da BDO Unibank Inc. şef piyasa stratejisti Jonathan Ravelas, "Avrupalı liderler kaosa düzen getirmeye çalıyorlar. Diğer bir krizin meydana gelmesini önlemek için herşeyi yapıyorlar" dedi ve "Çin'de yavaşlama konusunda açık işaretler var ve bu havayı değiştirmek için Avrupa'da bir çözüme ulaşılmalı" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Başbakanı Mario Monti, İtalyan televizyon kanalı La7'ye dün yaptığı değerlendirmede, Avrupa Birliği liderlerinin büyük bölümünün, bu hafta Brüksel'de gerçekleştirilen zirvede, ortak Euro Bölgesi tahvili konusunu desteklediğini söyledi.