Advertisement

ABD hisse senetleri, değerlemelerin Kasım ayından bu yana en düşük seviyeye inmesinin yatırımcıları cezbetmesi ile birlikte geçen hafta değer kazandı. Bu hareket sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Nisan ayından bu yana ilk kez haftalık bazda yükseldi.

Gösterge endeks haftanın son gününde, İspanya'nın mali durumuna yönelik endişelere bağlı olarak düştü. S&P 500 Endeksi'ndeki 10 sanayi grubunun tümü, emtia üreticileri ve tüketici hisselerinin gruplarındaki en az yüzde 2.9'luk yükselişlerle birlikte haftayı yukarıda tamamladı. Konut yapımcılarını içeren grup, konut verilerinin beklenenden iyi çıkmasının desteği ile yüzde 8.6'lık bir ralli gerçekleştirdi. Ulaşım hisselerini içeren Dow Jones Transportation Average Endeksi, JPMorgan Chase & Co.'nun havayolu şirketlerine yönelik tahminlerini yükseltmesinin ardından yüzde 4.2 ile Aralık ayından bu yana en hızlı artışını gösterdi. Facebook Inc. ise yüzde 17 kaybederek ilk halka arz fiyatının altına indi.

S&P 500 Endeksi geçen hafta yüzde 1.7 yükselerek 1,317.82 puana çıktı ve 2012 yılı kazancını yüzde 4.8'e genişletti. Dow Jones Endeksi ise, Ocak ayından bu yana en düşük seviyesinden yükselerek, 85.45 puan ya da yüzde 0.7 kazançla 12,454.83 puana çıktı.

Norfolk, Virginia'da Wilbanks, Smith & Thomas Asset Management LLC şef yatırım yetkilisi Wayne Wilbanks, "Bu yalnızca bir refleks sıçraması" dedi ve "Küresel temel göstergeler, Avrupa'daki durum ve Çin'deki yavaşlama ile birlikte, daha kötüye gitmekte. ABD yYegane parlak nokta olarak kalmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Hisse senetleri, üç hafta süren yüzde 7.7'lik düşüşün S&P 500 Endeksi'nin fiyat/kazanç oranını 18 Mayıs'ta 13.1'e geriletmesi ve 1954 yılından bu yanaki ortalaması olan 16.4'ün altına düşürmesi sonrası ralli yaptı. Gösterge endeks, küresel ekonominin yavaşlamakta olduğu ve Yunanistan'ın eurodan çıkacağı endişeleri ile Mayıs ayında yüzde 5.7 düştü ve Eylül ayından bu yana en keskin aylık düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.