Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'in büyümeyi desteklemeye yönelik taahhütleri ve gösterge endeks Stoxx Europe 600'ün Ocak ayından bu yana en ucuz seviyeye inmesinin etkisi ile son bir ayda ilk kez haftalık bazda yükseldi.

Bankaları temsil eden endeks, Moody's Investors Service'in bazı bölge bankalarının notunu düşürmesine karşın, son iki ayın en hızlı yükselişini gösterdi. İnşaat şirketleri, Çin hükümetinin altyapı projelerini hızlandıracağını açıklamasının ardından sıçrama yaptı. Vodafone Group Plc, gelirinin analistlerin tahminlerini aşmasının desteği ile değer kazandı.

Stoxx 600 Endeksi geçen hafta yüzde 1.5 yükselerek 2442.49 puana çıktı. Endeksteki 19 endüstri grubunun 18'i yukarı yönde hareket etti. Ancak endeks halen, Yunanistan'ın euroda kalmak için gereken yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği endişelerine bağlı olarak, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 11 düşüş göstermiş durumda. Bu satış dalgası, endeksin tahmini karların 10.1 katı değerleme seviyesine düşmesine neden oldu.

Edinburgh'ta Standard Life Investments küresel strateji müdürü Andrew Milligan, "Halen hisse senetlerinde bu seviyelerde alım yapmak tartışmaya açık. Zira belirsizlikler güçlü, ancak ucuzluk görülmeye başlandı" dedi ve "Tüm söyleyebileceğimiz, çok sayıda kötü haberin hali hazırda fiyatlandığı" değerlendirmesinde bulundu.

Çin Başbakanı Wen Jiabao bu hafta yaptığı açıklamada, ülkenin "büyümeye istikrar kazandırmayı daha önemli pozisyona" koyması gerektiğini kaydeetti. Hükümetin internet sitesindeki açıklamada, Başbakan, inşaat faaliyetlerini desteklemek için kredilerin artırılması çağrısında bulundu ve bu açıklama, hükümetin teşvik tedbirlerinde adım atacağı beklentilerini yoğunlaştırdı.