Advertisement

Dünyanın en varlıklı insanlarının toplam serveti geçen hafta, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden olası çıkışı ve İspanya'nın mali zorluklarına bağlı endişeler sonucu euronun Temmuz 2010'dan bu yana ilk kez 1.25 doların altına inmesinin ardından 1.5 milyar dolar eridi.

Facebook Inc.'nin kurucu ortağı 28 yaşındaki Mark Zuckerberg, Menlo Park, California merkezli şirketinin hisselerinin yüzde 16.5 değer kaybetmesinin etkisi ile geçen haftanın en fazla kaybedeni oldu. 3.2 milyar dolar kaybeden Zuckerberg, Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre 16.2 milyar dolar ile dünyanın en zengin 35'nci kişisi.

Portland, Oregon'da Pivotal Research Group LLC kıdemli analisti Brian Wieser, "Yatırımcıların Avrupa ve Amerika ekonomileri ve resesyona dönüş durumu konusunda önemli ölçüde endişe duydukları bir haftaydı" dedi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, dört gün ard arda yükseldikten sonra, Cuma günü, yüzde 0.2 düşerek haftayı 1317.82 puandan tamamladı. Endeks bu hareketler sonucu geçen hafta yüzde 1.7 yükseldi. Geçen haftaki yükseliş. Nisan ayında görülen dört yılın zirvesinden 18 Mayıs'a kadar süren ve endeksin fiyat-kazan oranını Kasım ayından bu yana en ucuz seviye olan 13.1'e indiren yüzde 8.7'lik düşüşün ardından gerçekleşti.

S&P 500 Endeksi 2 Nisan'dan bu yana yüzde 7.1 düşmüş durumda.

Meksikalı 72 yaşındaki Carlos Slim'in serveti geçen hafta, Mexico City merkezli telekomunikasyon şirketi America Movil SAB'nin hisselerinin yüzde 2.4 değer kazanmasının etkisi ile 592.5 milyon dolar arttı. Slim 66.1 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kişisi olmaya devam ediyor.