Advertisement

Facebook Inc.'nin ilk halka arzı, işlem hataları ve hisse fiyatındaki yüzde 16'lık kayıpla birlikte, finans krizinin ardından zaten güveni sarsılan daha fazla sayıda bireysel yatırımcıyı hisse senedi piyasasından uzaklaştıracak.

Küçük yatırımcıları temsil eden Chicago savcısı Andrew Stoltmann, "Bu, yatırımcıların piyasaya olan güvenini azaltan bir dizi olayın sonucusu" dedi ve "Wall Street'in bu halka arzı ayarladı, böylece garanti verenler (underwriters) para kazandı, Facebook'un üst düzey yetkilileri para kazandı, küçük yatırımcı çantasını toplayıp gitti şeklinde bir algı var" değerlendirmesinde bulundu.

Bireysel yatırımcıların hisse senetlerine yatırım yapma isteği, Facebook'un 18 Mayıs'ta işlem görmeye başlamasının ilk günündeki alım-satım yapmadaki zorluklar, ardından Facebook hisselerinin değer kaybı ve garanti verenlerin ve şirketin bazı materyalleri ve kamuya açık olmayan bilgileri sakladıkları yolundaki kuşkulardan dolayı azaldı.

Timber Hill LLC'den hisse senedi risk yöneticisi Steve Sosnick, "Eğer dışarıda çok sayıda sinirli insan varsa, bunlar öfkelerini farklı şekillerde gösterecektir" dedi ve "Bunlardan bazıları sert olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Facebook'un ilk halka arzı, son 10 yıldaki en büyük arzlar arasında en kötü beş günlük performansı ortaya çıkardı. Facebook'un 24 Mayıs'a kadar gösterdiği yüzde 13'lük kayıp, MF Global Holdings Inc.'nin yüzde 10'luk ilk beş günlük kaybını aştı. Visa Inc., yüzde 45'lik yükselişle en iyi ilk beş günlük performansı gösteren hisse olmuştu.

http://www.bloomberght.com/yorum/bloomberghtcom-editoru-tugce-ozsoy/1150405-facebook-size-arkadaslik-teklifi-gonderdi

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mayıs 2012 Pazartesi, 11:35 Misafir buradaki bir yorumcuya aynen katılıyorum.medyadaki yorumcuların bir kısmı kasıtlı bir kısmı da ciddiyetsiz ve bilinçsizce yorum yapmakla meşkuller.trader
28 Mayıs 2012 Pazartesi, 05:19 Misafir bu ggogle yok facebook gibi şirketlerin 100 milyar dolar felan etmesi zaten kağıttan bir kale boş bir hayal. madem goggle 100 milyar dolar ediyor hadi satsın da bir alan var mı görelim... bunlar boş değerler, facebook hissesine 1 dolar vermem...
27 Mayıs 2012 Pazar, 12:10 Misafir yatırım kararlarını verirken, birşeyin reklamı çok yapılıyorsa,ondan uzak durun.çünkü siz o değerli birikimlerinizi kazandıracak alanlar ararken, başkalarının gözüde sizdedir.bu konuda medya nında bu tür birikim avcılarının bir tür aracı olduğunu unutmayın.dilediği konuyu haber ettirir ve yayınlatırlar. borsadan senet almak için borsanın tarihi dip seviyelerinde iken korkmadan yatırım kararı alın ve sabırla bekleyin... ama asla tüm tv lerde borsa rekor kırıyor yada altın rekor kırıyor gibi noktalarında her gün haber kanallarında size reklam servisi yaparken değil !!!