Advertisement

Çin'de sanayi şirketlerinin karlarındaki büyüme Nisan ayında, yavaşlayan ekonominin talebi daraltmasının etkisi ile yavaşladı.

Ulusal İstatistik Ofisi'nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, sanayi şirketlerinin karları Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.2 düşerek 407.6 milyar yuana (64.2 milyar dolar) geriledi. Karlar Mart ayında yüzde 4.5 artmıştı.

Şirket karlarının büyümesindeki durulma, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki yavaşlamanın derinleşmekte olduğu yolundaki endişeleri güçlendiriyor. Çin'de Devlet Konseyi, 23 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, büyümeye yönelik aşağı yönlü risklerin artmakta olduğunu ve hükümetin, ihtiyaç duyulduğunda, "ince ayar" politikalarını yoğunlaştıracağını kaydetti. Bu açıklama, hükümetin büyümeyi desteklemek için daha agresif adımlar atabileceğinin işareti olarak yorumlanıyor.

Şanghay merkezli Industrial Bank Co. başekonomisti Lu Zhengwei, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Çin ekonomisi yavaşlıyor. Bu nedenle, kar büyümesi de bu yıl daha yavaş olacak" dedi ve "Karlarda büyüme hızı, politika gevşemesinin etkilerinin ortaya çıkması ile birlikte ekonomi sıçrama yaparsa, önümüzdeki aylarda biraz artabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Lu, Sanayi şirketlerinin karlarındaki büyümenin tüm yıl için muhtemelen yüzde 10 ile yüzde 20 aralığında olabileceğini söyledi. Karlar 2011 yılında yüzde 25.4 artış göstermişti.

http://www.bloomberght.com/yorum/bloomberghtcom-editoru-suheyla-yilmaz/1149973-cin-uzakta-olabilir-ama-kaf-daginin-ardinda-degil