Advertisement

Asya hisse senetleri geçen hafta, Çin'de ekonomik yavaşlamanın derinleşmekte olduğuna ilişkin işaretler ve Avrupa borç krizinin kötüleşeceği endişeleri sonucu değer kaybetti. Bu hareketle birlikte dört hafta ard arda düşen gösterge endeks, son altı ayın en uzun süreli haftalık kayıp serisini gerçekleştirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki hisse senetlerinin değeri 2008 küresel kredi daralma dönemindeki seviyelerine indi. Japonya'da Topix Endeksi ise son 35 yılın en uzun süreli haftalık düşüş serisini yaşadı. Avrupa'yı en büyük piyasası olarak gören Hong Kong merkezli tekstil şirketi Esprit Holdings Ltd. yüzde 2.4 değer kaybetti. Çin'in en büyük üçüncü bankası Agricultural Bank of China Ltd. yüzde 3.7 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçen hafta yüzde 0.8 düşerek 111.65 puana indi. Endeks bu hareketle birlikte, düşen kredi talebi ve aksayan fabrika üretiminin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de yavaşlamanın yoğunlaştığına yönelik işaretlere katkıda bulunması ve Avrupalı liderlerin Yunanistan'a gelecek ayki seçimler öncesi yükümlülüklerini yerine getirmesi yolunda baskı yapması ile birlikte, bu ayı yüzde 10'un üzerinde kayıpla kapamaya ve Ekim 2008'den bu yana en hızlı aylık düşüşü göstermeye yönlendi.  

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd.'den dinamik varlık tahsisis müdürü Nader Naeimi, "Piyasanın şimdilerde, Yunanistan'ın eurodan çıkıp çıkmayacağı konusunda kafası karışık ve açık bir şekilde endişeli" dedi ve "Piyasa Yunanistan'ın bir evrede eurodan çıkacağı konusunda ikna olmuş durumda. Ancak büyük farklılık, bu çıkışın düzenli mi düzensiz mi olacağında ve düzenli çıkış halihazırda fiyatlara yansımış durumda" değerlendirmesinde bulundu.