Advertisement

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan, SonntagsZeitung'a verdiği demeçte, İsviçre frankının tavanı üzerinde baskının, Euro Bölgesi'ndeki kargaşanın yeniden ortaya çıkması ile birlikte arttığını söyledi.

Jordan, Zürih merkezli gazeteye yaptığı açıklamada, "Durum son birkaç haftadır kötüleşti ve çok daha belirsiz hale geldi" dedi ve "Aynı zamanda, frank üzerinde kayda değer yukarı yönlü baskı gözlemliyoruz. Yatırımcılar güvenli liman arıyor. Birçokları için, frank bunun bir parçası" değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi'nde mali kriz, Yunanistan'da 6 Mayıs'taki sonuçsuz seçimlerin 17 üyeli bölgenin dağılabileceği endişelerini artırması sonrası derinleşti. Avrupa ortak para birimi geçen hafta dolar karşısında son iki yılın en düşük seviyesi yakınlarına düştü. İsviçre Merkez Bankası Eylül ayında, yatırımcıların ülke para birimine yönelmeleri ve bunun sonucu frankın rekor seviyeye çıkması sonrası ekonomiyi korumak için franka euro karşısında 1.20 seviyesine tavan koydu.

Gazetede çıkan mülakata göre, Jordan, İsviçre ekonomisinin resesyondan kaçınacağını, ancak 2012'nin "zor" bir yıl olacağını kaydetti.

Jordan, "Frank tavanının artırılmasına yönelik talepleri anlıyorum" dedi ve "Ancak durum birçok şirket için çok zor" şeklinde görüş bildirdi.

Jordan, ayrıca, "Halen, para birimimizi rastgele manipüle edemeyiz. Bu ölümcül olur ve çok daha kötü bir kriz durumuna neden olabilir. Minimum kurun haklı gösterilmesi gerek. Mevcut minimum kur gerçekçi" dedi.