Advertisement

2 haftadır bankalarını düzenleme ve gözetim altında tutma yolunda hamlelerde bulunan İspanya'nın çabaları işe yaramayarak, maliyet tahminlerini geçersiz hâle getirebilir.

İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos 11 Mayıs'ta 3 ay içinde ikinci kez sıkılaştırılan provizyon kurallarının 15 milyar eurodan daha az kamu fonu gerektireceğini söyledi.

Aynı hafta içinde kamulaştırılan ülkenin en büyük üçüncü bankası BFA-Bankia ise 25 Mayıs'ta 19 milyar euroluk kurtarılmasına ek olarak 8.5 milyar euro daha provizyon aldığını söyledi.

Bankia'nın hali hazırda 2 reform uyguladığını, büyük ihtimalle daha da fazlasına ihtiyacının olacağını söyleyen Madrid'deki IESE İşletme Fakültesi'nin profesörlerinden Javier Diaz-Gimenez, bankanın hiç itibarının kalmadığını savundu.

Sermaye piyasalarına girişi azalmış ve büyük oranda yerli bankalara bel bağlamış olan İspanya, bankalarını temizleyip, düzenlemeye ve nakit sıkıntısı çeken bölgelerine yardımcı olmaya çalışıyor.

De Guindos bu ay ülkenin banka kurtarma fonunun nakit olarak 5 milyar doları olduğunu söyleyerek, ülke bankalarının kurtarılmasını, İspanya'nın piyasalara girişine bağlı kıldı.

El Pais'de yer alan bir habere göre İspanya, Bankia Grup'un yeniden sermayelendirilmesi ve piyasa araçlarına yönelmeyi önlemek için bankaya doğrudan nakit yerine kamu borcu enjekte etmeyi planlıyor.