Advertisement

65. Cannes Film Festivali'nde en büyük ödül olan ''Altın Palmiye'', bu yıl Avusturyalı Michael Haneke'nin ''Amour'' (Aşk) isimli filmine verildi.

Michael Haneke, ''Ruban Blanc'' isimli filmiyle 2009 yılındaki Cannes festivalinde yine ''Altın Palmiye'' ödülü kazanmıştı.

Bu yılki ''Altın Palmiye''yi kazanan ''Amour'' filmi, yaşlı çiftin tutkulu aşk hikayesini anlatıyor. Filmde başrolleri 81 yaşındaki Jean-Louis Trintignant ve 85 yaşındaki Emmanuelle Riva oynuyor.

Paris ve Viyana'da yaşayan Avusturyalı yönetmen ödül töreninde yaptığı konuşmada, filmin yaşlı baş rol oyuncularına teşekkür etti ve bu oyuncuların performansının filmin başarısını getirdiğini söyledi.
-Yeşilbaş'ın kısa metraj dalında yarışan ''Sessiz'' adlı filmi Altın Palmiye aldı

Festivalde kısa metrajlı filmler kategorisinde yarışan Türk yönetmen Rezan Yeşilbaş'ın ''Sessiz'' adlı filmi ''Altın Palmiye'' ödülüne layık görüldü.

Belçim Bilgin ve Cem Bender'in başrollerini oynadığı 7 dakikalık film, 1984 yılında Diyarbakır cezaevinde yatan bir mahkum ile karısının hikayesini konu alıyor.

Jüri başkanlığını Belçikalı Jean-Pierre Dardenne'in yaptığı kısa metrajlı filmler dalında toplam 10 film yarıştı. Jüri, 4 bin 500 film arasından sadece 10 filmi yarışmaya kabul etmişti.

35 yaşındaki Yeşilbaş, 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sinema-TV Bölümü'nden mezun oldu. Yeşilbaş, 2008 yılından beri yönetmen Zeki Demirkubuz'un asistanlığını yapıyor.

 

-En iyi senaryo

Festivalde en iyi senaryo ödülüne, Romen yönetmen Cristian Mungiu'nun ''Au-dela des collines'' isimli filmi layık görüldü.

Jüri bu yıl ''en iyi yönetmen ödülünü'' ise''Post tenebras lux'' isimli filmiyle Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas'a verdi.

Festivalde bu yılki ''jüri ödülü'' ise 75 yaşındaki İngiliz yönetmen İngiliz Ken Loch'ın, ''La part des anges'' isimli filmine verildi.

Cannes festivallerinden aldığı ödül sayısını beşe çıkartan İngiliz yönetmen, törende yaptığı konuşmada, ödülü dünyada kemer sıkma politikalarına karşı çıkanlara adadığını söyledi.

Festivalde, ''Altın Kamera'' ödülü ABD'li yönetmen Benh Zeitlin'in, ''Les Betes du Sud sauvage'' isimli filmine ''festival büyük ödülünü'' de İtalyan yönetmen Matteo Garrone'nin ''Reality'' isimli filmine verdi.

''En iyi erkek oyuncu'' ödülünü, Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen, Tnomas Vinterberg'in yönettiği ''La Chasse'' isimli filmdeki performansıyla kazanırken, ''en iyi kadın oyuncu'' ödülünü ise iki Romen Cosmina Stratan ve Cristina Flutur, yönetmen Cristian Mungiu'nun, ''Au-dela des collines'' isimli filminde gösterdikleri performansla elde etti.