Advertisement

Uluslararası piyasalar, Yunanistan'da seçim öncesi anketlerin, seçmenlerin kurtarma paketi yanlısı partileri desteklediğini göstermesi ve buna bağlı olarak, ülkenin eurodan çıkacağına ilişkin endişelerin azalmasından olumlu etkileniyor. Euro son dört günde ilk kez değer kazanırken, Asya hisse senetleri son beş ayın en düşüğünden sıçradı. Petrol ve bakır fiyatları yükseldi.

Euro, Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesinden yükseldi ve yüzde 0.6 değer akzanarak, Tokyo saati ile 11:43'te 1.2589 dolara çıktı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi ve son dört günde ilk yükselişini gerçekleştirdi. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.8'lik bir çıkış yaptı. Petrol yüzde 0.9 yükseldi ve bakır New York'ta yüzde 0.8 prim yaptı. Yeni Zelanda doları 16 önemli para birimi karşısında değer kazandı ve dolar karşısında yüzde 1 yükseldi.

Yunanistan'da, uluslararası kreditörlerle müzakere sonucu anlaşmaya varılan kurtarma paketini destekleyen Yeni Demokrasi Partisi, 26 Mayıs'ta açıklanan altı seçim anketinin tümünde ilk sırayı aldı. Japonya Merkez Bankası kurul üyeleri, 27 Nisan'daki toplantının tutanaklarına göre, "güçlü" gevşeme politikalarını uygulamaya devam edeceklerini kaydettiler. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin ekonomisinde yavaşlama işaretleri ve Yunanistan'ın eurodan çıkacağı endişeleri ile bu ay yüzde 11 ile Ekim 2008'den bu yana en hızlı düşüşünü göstermeye yönlendi.

Hong Kong'da Principal Global Investors portföy yöneticisi Binay Chandgothia, "Yunanistan tarafından çıkış olmayacak" dedi ve "Eğer yapısal olarak olumlu adımlar atarlarsa, durum uzun vadede iyi olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, eurodan çıkışın sonuçlarına vurgu yaparak, Yunan halkının gelirleri, bankalardaki mevduatlar ve emlak değerlerinin birkaç gün içinde yarı yarıya düşerken, gıda fiyatlarının yüzde 25 artacağını kaydetti. Euro geçen hafta dolar karşısında Aralık ayından bu yana en hızlı haftalık kaybını gerçekleştirdi.


BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mayıs 2012 Pazartesi, 09:07 Misafir çok hatalı bir yorum ne alaka....