Advertisement

17 Haziran'da yeniden seçime gidecek olan Yunanistan'da son anketler, seçmenlerin Avrupa Birliği'nin kurtarma paketi yanlısı partileri daha çok desteklemeye başladığına işaret ediyor. Yunan liderler ülke içinde ve dışında, eurodan çıkışın ekonomik felakete yol açacağı uyarılarıyla baş etmeye çalışıyor.

26 Mayıs'ta yayınlanan 6 anketin sonuçlarına göre, kurtarma paketini destekleyen Yeni Demokrasi partisi lider görünüyor. Partinin lideri Antonis Samaras, eurodan çıkışın Yunanlıların gelirlerinin, banka mevduatlarının ve emlak değerlerinin birkaç gün içinde yarıya düşeceğini, gıda fiyatlarının da yüzde 25 artacağını savunarak, destek arıyor.

26 Mayıs'ta Atina'da yaptığı konuşmasında Samaras, "Bu kadar kısa zamanda gerçekleşecek bir iflası, ne toplum, ne ekonomi ne de demokrasi hoşgörebilir" dedi.

İspanyol hükümeti bu hafta Bankia'ya yeniden sermayelendirilmesi için 10 milyar euro aktarmaya hazırlanırken, Yunanistan'ın seçim retoriği, 2.5 yıl yıldır devam eden borç krizinin kötülemesi hâlinde olabileceklerin sinyalini veriyor.

Yunanistan üzerindeki baskılar IMF Başkanı Christine Lagarde'ın Yunanlıların vergi ödemekten kaçındığını söylemesi ve Deutsche Bank AG'nin göreve gelecek yeni başkanı Jürgen Fitschen'ın ülkeyi "Başarısız devlet" olarak nitelemesiyle arttı.

Anket sonuçları euroyu, dolar karşısında yüzde 0.6 değerlendirerek 1.2595'e taşıdı ve ortak para birimine dolar karşısında 5 günden bu yana ilk güçlenmesini yaşattı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mayıs 2012 Pazartesi, 14:28 Misafir nereden bakarsanız bakın yunanistan da işler çok çok kötü . bu haberlerin hiçbir önemi yok netice itibariyle yunanistan temmuz 2012 itibariyle ab den çıkma yolunda bir süreç içerisine girecektir. traderla duyurulur