Advertisement

Bakır, Yunanistan'da seçim anketlerinin Avrupa Birliği'nin (AB) kurtarma paketine yandaş partilere desteğin arttığını göstermesi ve buna bağlı olarak, ülkenin eurodan çıkacağı endişelerinin azalması ve Çin'de bakır stoklarının azalması sonrası yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1.4 yükselerek ton başına 7,742.75 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 12:59'da ton başına 7,735 dolara geldi. LME, konu hakkında detaylı bilgi vermeden, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, veri sağlama ile ilgili sorunun çözüldüğünü kaydetti. Bakır, Avrupa'da finansal sıkıntıların daha da derinleşeceği endişeleri ile bu ay yüzde 7.9 düştü ve düşüşünü üçüncü aya da taşıdı. Metal ayrıca Eylül ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Yunanistan'da, uluslararası kreditörlerle müzakereler sonucu anlaşmaya varılan kurtarma planını destekleyen Yeni Demokrasi Partisi, 26 Mayıs'ta açıklanan altı seçim anketinin tümünde birinci sırada çıktı. Çin'de Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları geçen hafta yüzde 9.4 düştü.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri Mark Pervan ve Nick Trevethan, bugünkü raporlarında, "Daha geniş anlamda makro endişeler piyasa için aşağı yönlü bir tablo işaret ederken, fiziki akışlar daha olumlu" dedi.

Temmuz teslimati bakır Comex elektronik işlemlerinde yüzde 1.1 artarak pound başına 3.4865 dolara ulaştı. Bugün New York piyasası tatil nedeniyle kapalı olacak.

Analistler, Şanghay piyasasının "backwardation" olarak bilinen durumda olduğunu ve bunun, depolardaki stokların sıkışık olduğunu işaret ettiğini belirtiyorlar. Backwardation tanımı, kısa vadeli varlıkların, gelecekte teslimatı yapılacak varlıklara göre daha maliyetli olduğu bir fiyat yapısı için kullanılıyor.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları yedi haftadır üst üste düşüyor. Bu, son bir yılın en uzun süreli haftalık düşüş serisini işaret ediyor. Eylül vadeli bakır kontratları, Şanghay piyasasında yüzde 1.1 yükselerek ton başına 56,000 yuan (8,830 dolar) seviyesine çıktı.

LME'de, aluminyum yüzde 0.6 yükselişle ton başına 2,024.75 dolara çıkarken, çinko fazla değişmeyerek ton başına 1,3909 dolarda kaldı. Kurşun yüzde 0.2 değer artışı ile ton başına 1,954.75 dolar oldu. Nikel yüzde 0.2 artışla ton başına 17,085 dolara çakarken, kalay yüzde 0.2 prim yaparak ton başına 19,800 dolara ulaştı.