Advertisement

Yunanistan'ın eurodan çıkacağına ilişkin endişeler ve Japonya Merkez Bankası'nın, varlık alımlarını otomatik olarak genişletmeyeceğini söylemesi üzerine Japon hisselerin çoğunluğu değer kaybetti.

Piyasa değeri bakımından Japonya'nın en büyük 5. bankası Resona Holdings Inc. yüzde 0.7 düştü. MS&AD Insurance Group Holdings Inc., Lloyd's of London Ltd.'ın Yunanistan'ın eurodan çıkışına hazırlanması üzerine sigorta sektöründeki düşüşü izledi. Dünyanın en büyük otomotiv mikrokontrolleri üreticisi Renesas Electronics Corp., 100 milyar yenlik sermaye artırımı yapacağını açıklamasının ardından yğzde 11 geriledi.

Topix Endeksi yzüde 0.2 kayıpla 72.49 puana düştü. Endeks bu ay yüzde 8.7 aşağıda seyrediyor. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.5 yükselmesinin ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi ve günü 8,583.70 puanda kapamaya hazırlanıyor. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük hareketli ortalamanın yüzde 20 altında gerçekleşti.

Yatırımcıların Yunanistan sorununun belirsizliğini korumasından ötürü pozisyonlarına karar veremediğini belirten Mizuho Asset Management Co.'nun yatırım yöneticilerinden Yoshihisa Okamoto, Yunanistan eurodan çıkarsa, ülkenin tahvillerini elinde bulunduran bankaların zarar göreceğini söyledi. Okamoto, yatırımcıların etkilerin büyüklüğünü öngörememelerinden ötürü beklemede kalmayı tercih ettiklerini ifade etti.