Advertisement

İsviçre MB Başkanı Thomas Jordan, Euro Bölgesi'nde borç krizinin derinleşmesi ile birlikte, İsviçre frankındaki değerlenmeyi durdurmak için hükümet öncülüğünde kurulan panelin, sermaye girişlerinin kontrolünün de aralarında bulunduğu bazı tedbirleri değerlendirdiğini kaydetti.

Jordan, dün  SonntagsZeitung gazetesine yaptığı değerlendirmede, "Çalışma grubu temel olarak, hükümet ve merkez bankasının müşterek yaklaşımını temel alarak, franktaki güçlenmeyle mücadeleye yönelik enstrumanlar üzerinde odaklanıyor" dedi ve "Ayrıca para birliğinin çöküşüne, böyle birşeyi beklemememe rağmen,  hazırlıklı olmalıyız" değerlendirmesinde bulundu. İsviçre Merkez Bankası sözcüsü Walter Meier, Jordan'ın gazeteye yaptığı yorumlaru teyit etti.

Sermaye kontrollerine yönelik tedbir, İsviçre Merkez Bankası'nın Haziran 2010'a kadar süren 15 aylık dönemde, franktaki yükselişi durdurma çabaları dahilinde yapılan euro alımının ardından gerçekleşecek. Euro krizinin geçen yıl yoğunlaşması ve buna bağlı olarak yatırımcıların franka yönelmeleri ile birlikte, İsviçreli politika yapıcılar, ekonomiyi korumak için franka euro karşısında 1.20 seviyesinde tavan koymuştu.
 
Londra'da FXPro baş ekonomisti Simon Smith, "Açık bir şekilde, bunu bir olasılık olarak görüyorum. Özellikle Avrupa'da sermaye kaçışının görmekte olduğumuz bu ortamda" dedi ve "Yapmak istedikleri birşey olduğunu düşünmüyorum, ancak bunu neden söylediklerini anlayabilirim. Bu seçeneği gözardı etmek istemiyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

İsviçre Maliye Bakanı Eveline Widmer-Schlumpf, Aralık ayında yaptığı açıklamada, bir görev gücünün, frankın değer kazanmasını önlemek için sermaye kontrolleri ve negatif faizler gibi seçenekleri değerlendirendirmekte olduğunu söylemişti.

Jordan, fazla ayrıntıya girmeden, "Tedbirimiz sermaye kontrolleri ya da İsviçre'ye giren sermaye akışını doğrudan etkileyecek tedbirler olacak" dedi ve "Bu enstrumanları, daha fazla tedbir gerektiren durumlar için tanımlıyoruz" şeklinde görüş bildirdi.