Advertisement

Belçika'da iki oğlunu cinayete kurban veren Türk ailenin morgda tutulan cesetleri teslim almak için ıstıraplı bekleyişi 620 gündür sürüyor.

Belçika'nın Batı Flaman bölgesindeki Meulebeke kasabasında yaşayan Aygün ailesi, cinayeti soruşturan savcının izin vermemesi nedeniyle evlatlarının naaşını defnedememenin çaresizliğini yaşıyor.

Kortrijk bölge savcısı Marc Allegaert, gerekirse üzerlerinde tekrar inceleme yapılabilmesi için cesetlerin Belçika'da toprağa verilmesini ya da mutlaka Türkiye'ye götürülecekse bu konuda Türk makamlarının kendisine güvence verilmesini talep ediyor.

Kortrijk savcısı, istediği güvenceler Adalet Bakanlığı ve Emirdağ Savcılığı tarafından verilmesine rağmen naaşları aileye teslim etmemek için "cesetleri taşıyacak uçağın düşmeme güvencesinin olmadığı" bahanesine sığınıyor.

 

-100 bin euroyu aşan masraf

40 yıldır bulunduğu Belçika'da son 21 ayda yaşadıklarını anlamlandırmakta zorlanan Afyon Emirdağlı Vahit (64) ve Naciye Aygün (63) çifti, savcılığın ısrarıyla morgda tutulan cesetler için günlük 140 euro fatura ödemek zorunda kaldığını belirtiyor.

Avukatlık masraflarıyla 100 bin euroluk borcun altına giren ve yaşadıkları travma nedeniyle sağlığını kaybeden Aygün çifti, Belçikalı ve Türk yetkililerden yardım bekliyor.

Acılı baba Vahit Aygün, evlerine 500 metre mesafedeki morgu işaret ederek, "Onlar oradayken nasıl uyuyabilirim? Artık sadece ilaçlar, kahve ve sigarayla yaşıyorum, ama böyle daha ne kadar dayanabileceğimi bilmiyorum" diyor.

Belçika Adalet Bakanı Annemie Turtelboom, Aygün ailesinin dramıyla ilgili kendisine Şubat ayında yöneltilen bir soru önergesine verdiği cevapta, savcılığın cesetleri teslim etmemek için dayandığı 1998 tarihli yasanın "sorunlu" olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Turtelboom'a göre bu yönde bir girişim zaman alacağından, Aygün ailesinin imdadına yetişmesi zor görünüyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mayıs 2012 Salı, 04:16 Misafir süper güç olmuşuz da 80 tane zıttırı vıttırı ülke ile vizeleri kaldırmışız da, ab adayıyız, nato üyesiyiz işte bütün bunları geçicen şu haberi okuyunca hiçbir şeyiz. türk devleti bu konuda nasıl olur da bu kadar çaresiz olur... vatandaşlarının "adil ve hakkaniyetli" problemlerinde onun hukuki olarak yanında olamayan devlet dış politikada nutuk atmasın...