Advertisement

Borçlanma maliyetlerinin, Euro Bölgesi'ndeki diğer ekonomilerin kurtarıldığı seviyelere yaklaşan İspanya'nın nakit darlığındaki bölgelere yardım etme planı, ülke tahvillerine ekstra maliyet yüklüyor.

Madrid hükümeti, ülkedeki 17 bölgenin  yeniden sermaye piyasalarına girişini sağlamanın yolunu bulma konusunda baskı altında bulunuyor. Ülkenin en büyük ve en borçlu özerk bölgesi Katalonya'nın çıkardığı 2016 vadeli tahvillerin getirisi 25 Mayıs'ta yüzde 12'ye tırmandı. Eşdeğer İspanyol varlıklarının getirisi yüzde 5.4; teminatlı tahvillerin faizi ise yüzde 5.9'da seyrediyor.

Ülkenin 10 yıllık tahvillerinin oranının, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'i AB ve IMF'ye kurtarma paketine başvurmak zorunda bıraktığı yüzde 7 seviyelerine yaklaşması baskıları artırıyor. Ülkenin üçüncü bankası Bankia'nın kurtarılmasının, borçları artırmasının ardından özerk bölgelerin 140 milyar euroluk borcu, hükümetin yükünü tırmandırıyor.

Özerk bölgelere merkezi hükümetten fon aktarılmasını en düşük maliyetli seçenek olarak gösteren Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Londra'daki sabit gelir stratejistlerinden Harvinder Sian, şu anki kırılgan piyasa ortamında daha fazla tahvil çıkarmanın, borçlanma maliyetlerini yüzde 7'ye daha da yaklaştırabileceğine dikkat çekti.