Advertisement

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Faik Öztrak, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek borç değil, üretim ve katma değer yaratan politikalar uygulanması gerektiğini savundu.

Öztrak, yazılı açıklamasında 2008'den 2011'e kişi başına gelirin 5,5 dolar, buna karşılık cari açığın ise 460 dolar artığını belirtti.

Bunun sorumlusunu AK Parti'nin politikaları olarak değerlendiren Öztrak, şunları kaydetti:

''Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı ve onun hemen ardından Ekonomi Bakanı yurtiçi tasarruf oranlarının düşüklüğünden şikayet etmiş, 'Türk insanı mutlaka ayağını yorganına göre uzatacak tedbirleri almalı' diyerek, borçlanmanın ve tasarruf yetersizliğinin sorumlusu olarak vatandaşı göstermiştir. Söz konusu bakanlar 10 yıldır bu ülkede iktidar olan bir partinin bakanları değil midir? Hiç kimse kendi sorumluluklarını unutarak millete ders vermesin. Bu gerçekleri unutan AKP'nin bakanlarına düşen, vatandaşımızı borçlanarak sahip olduğu malın, mülkün gerçek sahibi yapacak ekonomi politikalarını uygulamaktır. Bunun yolu ise bu ülkenin kaynaklarını yine bu ülke için kullanacak ekonomi politikalarını uygulamaktır. Borç değil, üretim ve katma değer yaratan politikalar uygulamaktır.''