Advertisement

Hellenic Finansal İstikrar Fonu HFSF,  Yunanistan'ın en büyük 4 bankasına, bu bankaları Avrupa Merkez Bankası'ndan fon alacak duruma getirmek için hazırlanan yeniden sermayelendirme planı kapsamında 18 milyar euro verdi.

Fonun başkanı Panayotis Thomopoulos, ödemelerin pazartesi günü yapıldığını açıkladı. Bankalar, geçtiğimiz hafta transfer onayı aldığı Avrupa Kurtarma Fonu'nun çıkardığı tahvillerden alacak.

National Bank of Greece SA, EFG Eurobank Ergasias SA, Alpha Bank SA ve Piraeus Bank SA, finansal gücün göstergesi olarak görülen Tier 1 sermaye oranlarının yüzde 8'nin altına gerilemesinden ötürü AMB fonlarına girişinin kapanmasının ardından, Yunanistan Merkez Bankası'nın Acil Likidite Desteği programından yardım alıyor. Diğer yandan ülkede 6 Mayıs'taki seçimlerde memorandum karşıtı partilerin destek buşmasının ardından mevduat çıkışları da sıçradı.

National Bank, 7 milyar euro ile en yüksek sermaye enjeksiyonunu alacak. National Bank'ın ardından 4.7 milyar euro ile Piraeus ikinci sırada yer alıyor.

Yunanistan'ın en büyük 4 bankası 2011'de toplamda 27.9 milyar euro zarar açıkladı. Bankaların toplam piyasa değeri Pazartesi'nin kapanış rakamlarına göre 2.3 milyar euroda seyrediyor.