Advertisement

UBS AG'nin teknik analizine göre, duyarlılık göstergeleri Standard&Poor's 500 Endeksi'nin Nisan'dan bu yana kaydettiği düşüşün sonlanmadığına işaret ediyor.

Hisse senetlerinde düşüş bekleyenlerin sayısı geçtiğimiz hafta yüzde 26.6 ile 2 ayın zirvesine çıktı. Düşüş beklentisi oranları, S&P 500'ün 2011'in en düşüğünü kaydettiği Ekim ayındaki yüzde 46.3'lerin hâlâ altında seyrediyor. Hacim bazlı piyasa derinliği göstergesi New York Borsası Kısa vadeli İşlem Endeksi geçtiğimiz ay 2.52'den 2012'nin zirvesine işaret etse de, UBS analistlerinin kapitülasyon sinyali olarak gördükleri 3 seviyesini henüz kıramadı.

Panik satışlarının hâlâ görülmemesi ve düşüş beklentilerindeki düşük seviyelerin, piyasada hâlen daha bir rahatlığın olduğuna işaret ettiğini belirten analistler, mevcut ortamda ABD piyasasının boğa piyasasından uzakta olduğunu söyledi.

Karamsarlığın olmaması, bazı analistler tarafından düşüşün sürebileceği işareti olarak algılanıyor; çünkü hisselerini henüz satmamış olan yatırımcıların hala piyasayı daha aşağı çekebilecek konumda bulunuyor.

Dünya ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin etkisiyle S6P 500 Endeksi, Nisan'daki zirvesinden yüzde 6.5 geriledi. Endeks, geçtiğimiz hafta Kasım'dan bu yana görülen en ucuz değerlemelerin yatırımcıları çekmesiyle artıda kapandı.