Advertisement

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, ülkenin aktifleri bakımından üçüncü büyük bankası Bankia'ya yardım için özel bir kamu fonunun, tahvil ihraç edeceğini bildirdi.

Guindos, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bankia'ya gerekli olan 19 milyar euroyu temin edebilmek için Bankacılık Sektörü Kurtarma Fonu'nun (FROB) tahvil ihraç edeceğini belirterek, bunun olağan bir mekanizma olduğunu ve FROB'un daha önce de kullanıldığını ifade etti.

İspanyol hükümeti, bankacılık sektörüne yönelik yeniden sermayelendirme konusunda ülkenin kurtarma fonu FROB'un devreye sokulması konusunda karar almıştı.

Guindos ayrıca İspanyol hükümetinin Bankia'ya yönelik Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) herhangi bir yardım planı sunulmadığına işaret ederek, dolayısıyla ECB'nin de herhangi bir planı reddetmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

Avrupalı kaynaklara dayandırılan haberlere, ECB'nin, İspanya'nın Bankia'yı devlet tahvilleri yoluyla yeniden sermayelendirme planını reddettiğini iddia etmişti.

Plana göre, hükümetin Bankia'ya 19 milyar euroluk devlet tahvili vereceği, bu tahvillerin daha sonra ECB ile nakit karşılığında takas edileceği ifade edilmişti.

Haberde, ECB yetkililerinin bu öneriyi ''kabul edilemez'' olarak değerlendirdiği öne sürülmüştü.

Bankia bu ayın başlarında 4,5 milyar euro, geçen hafta sonu da 19,5 milyar euro ek sermayeye ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.

İspanya bankacılık sektörü, geri dönmeyen konut kredileri ve yetersiz sermaye nedeniyle zor günler yaşıyor.