Advertisement

İspanyol tahvillerini temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler), ülkedeki borç krizinin, banka kurtarmalara ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, derinleşmesi ile birlikte, rekor seviyeye yükseldi.

İspanyol CDS'leri 3 baz puan yükselerek, Londra saati ile 11:44'te 583 baz puana yükseldi. 15 ülkenin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi yedi baz puanlık çıkışla 320.5 puana ulaştı. Endeksteki yükseliş, kredi kalitesi algılamasının kötüleşmekte olduğunu işaret ediyor.

İspanya Merkez Bankası Başkanı Miguel Angel Fernandez Ordonez, görev süresinin bitmesine bir ay kala görevinden ayrıldı ve yatırımcıları İspanyol bankalarının uluslararası kurtarmaya ihtiyaç duymadığını ikna etmeyi halefine bıraktı. 2010 yılında kamu fonlarından 4.5 milyar euro alan ülkenin üçüncü büyük bankası Bankia, 25 Mayıs'ta 19.5 milyar euroya daha ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Londra'da Investec Bank Plc analisti Elisabeth Afseth, "İspanya üzerinde baskı sürüyor" dedi ve "Dikkatler, hükümetin bankacılık krizi ile nasıl mücadele edeceğinde toplanmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bankaların CDS'leri de yükseldi. 25 banka ve sigorta kuruluşunun CDS'lerini içeren Markit iTraxx Financial Endeksi sekiz baz puanlık yükselişle 299 puana çıktı. İkincil endeks ise 12.5 baz puanlık sıçramayla 497.5 puana ulaştı.

İspanya'nın en büyük bankası Banco Santander SA'nın CDS'leri 15.5 puan yükselerek 421 puana çıkarken, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA CDS'leri 15 puan çıkışla 461 puana ulaştı.