Advertisement

Avrupa'daki borç krizi ve güçlü yenin, Japonya'nın geri sıçramasını zorlaştırabileceği endişelerinin etkisiyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde sanayi üretimi Nisan'da beklentinin altında kaldı. Japonya'da sanayi üretimi, Mart'taki yüzde 1.3'lük sıçramanın ardından Nisan'da yüzde 0.2 büyüdü.

Bloomberg Haber'in anketine katılan 26 ekonomistin medyan tahmini sanayi üretiminde yüzde 0.5 artış olacağı yönündeydi.

Bugünkü rakamlar, yeniden inşaat harcamalarının azalmasıyla büyümenin, yılın ikinci yarısında yavaşlayacağına yönelik sinyalleri artırdı.

Şubat'tan bu yana dolar karşısında en güçlü seviyelerine tırmanan yen de, ihracatçıların karlarını tehdti ederek Japonya'daki aşağı yönlü risklere bir neden daha verdi.

Japonya'nın yumuşak bir dönemde olabileceğini belirten Tokyo'daki Nomura Securities  Co.'nun başekonomisti Takahide Kiuchi, Japonya'nın yeniden inşaat süreci bittikten sonra toparlanmayı sürdürüp sürdüremeyeceğine dair endişelerin arttığını söyledi.

Yen, dolar karşısında 78.76 seviyesinden 16 Şubat'tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti.

Japonya Maliye Bakanı bugün Tokyo'da yenda kısa zamanda görülen aşırı hareketlerin istenmediğini ve bu hareketlerin dikkatli bir şekilde izlendiğini söyledi. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.9 geriledi.