Advertisement

ABD'nin bütçe anlaşması sağlayamazsa vergilerin artması ve harcamaların kesilmesiyle ortaya çıkacak olan "mali uçurum" riski Fed yetkililerini de endişelendirmeye başladı. 1 Ocak itibariyle hiçbir politika hamlesi yapılmazsa ABD'nin GSYH'sinin yüzde 3 azalabileceğini söyleyen New York Fed Başkanı, bunun, moral bozucu bir hızda seyreden toparlanma için "çok büyük bir şok" olacağına dikkat çekti.

Mali sıkılaşma, ABD eski başkanı George W. Bush'un döneminde uygulamaya konulan gelir ve istihdam vergisi indirimleri ile hükümet harcamalarındaki otomatik indirimlerin vadesinin dolmasıyla devreye girecek. Bu durum önlenemezse ülkeyi resesyona sürükleyebilecek bir "mali uçurumun" eşiğine gelinebileceğini belirten tahminlerin altını çizen Dudley, bunun mantıksız bir tahmin olmadığını söyledi.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin başkan yardımcısı da olan Dudley, Nisan'daki toplantıda birçok politika yapıcı tarafından dile getirilen, ekonomik büyümedeki yavaşlama ya da risklerdeki artışın, para politikasının daha fazla gevşetilmesini gerektirebileceği görüşünü bir kez daha vurguladı.

New York Fed Başkanı, büyüme hızının "hayal kırıklığına" uğrattığını ve toparlanmayı zorlaştıran sorunların da oldukça iyi bilindiğini ifade etti. Avrupa'daki borç krizinin büyüme görünümü için aşağı yönlü risklere neden olduğunu belirten Dudley, büyümenin önümüzdeki 4 çeyrekte yüzde 2.4 olacağını öngördü.

Dudley, geçtiğimiz hafta istihdam piyasasında duraklama olur, deflasyon tehdidi artar ya da büyüme karşısındaki riskler ciddi boyutlara çıkarsa, daha fazla teşviğe destek vereceğini söylemişti.