Advertisement

ABD'nin en büyük 2. bankası Bank of America Corp.'un CEO'su Brian T. Moynihan, euronun dağılmasından dünya ekonomisinin zarar göreceğini, bu ihtimalin, bankanın doğrudan Avrupa varlıklarından kaynaklanacak zararlarının hepsinden daha büyük bir tehdit olduğunu belirtti.

New York'taki yatırımcı konferansında konuşan Moynihan, Avrupa'daki borç krizinin küresel iş ortamını bir süredir aşağı çektini, Bank of America'nın da euronun dağılması ihtimaline karşı hazırlandığını söyledi.

Yunanistan'ın eurodan çıkacağı spekülasyonları küresel piyasaları kasıp kavururken, euro da dolar karşısında 2 yılın en düşüğüne geriledi.

Euronun dağılmasının "can sıkıcı" olacağını ve bunun gerçekleşmemesini umduğunu belirten Moynihan, bu riskin dünya ekonomisinin bir süre yavaşlamasına yola açağını ve bu durumun, dünyanın ne oluğ bildiğini algılayabildiği zamana kadar devam edeceğini anlattı.

Avrupa'daki borç krizinin finansal piyasalarda çalkantıya neden olması ve yeni düzenlemelerin kazançları azaltması, Bank of America ve rakiplerini baskılıyor. İtalya'nın tahvil ihalesinde maksimum hedefi tutturamaması, İspanya'nın bankalarını desteklemekte zorlanması ve Yunanistan'daki 6 Mayıs seçimlerinin memorandum karşıtı partilerin desteklendiğini göstermesi, finansal piyasalardaki çalkantıları artırdı.

Moynihan, bu durumdan çok büyük kaygı duyduklarını belirterek, "Yapabildiğimiz tek şeyin elimizdeki doğrudan pozisyonlarla olabildiğince iyi devam etmek" dedi.