Advertisement

Almanya'nın 2 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Avrupa'da krizin derinleşmesi ile birlikte, yatırımcıların güvenlik karşılığı kazanç elde etmemeyi tercih etmeleri ile ilk kez sıfır seviyesine düştü.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi de dün rekor seviyeye geriledi. Avrupa Komisyonu, şimdi İspanya'tyı da içine alma tehdidi gösteren borç sorunu ile mücadele için, Euro Bölgesi'ne, sorunlu bankalara doğrudan nakit yardımı yapması, bölge çapında mevduat garantisi uygulaması ve ortak tahvil çıkarma çağrısında bulundu. "AAA" kredi notuna sahip Hollanda ve Finlandiya'nın tahvilleri de, Yunanistan'da 6 Mayıs'taki seçimlerden sonra hükümet kurulamaması sonrası ülkenin eurodan çıkacağı spekülasyonlarının artmasına bağlı olarak hızlı yükselişler gösterdi.

New York'ta Credit Agricole CIB'nin sabit getirili menkul kıymetler styrateji müdürü David Keeble, "Bu bir panik" dedi ve "Yalnızca birkaç güvenli varlık var ve bu nedenle, risk bekleyişlerindeki küçük bir değişiklik tuhaf ve orantısız reaksiyonlar getiriyor. Yunanistan'da seçimlerin gerçekleştirilmesine kadar, berbat bir dünyada olacağız. Eğer şimdi Avrupa'yı satın alıyorsanız, insanların istediği yalnizca bir kredi var" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi dün, Londra saati ile 17:00'de yüzde 0.01 seviyesinden kapanmadan önce, dört baz puan düşerek sıfır seviyesine kadar geriledi. Haziran 2014'te vadesi dolacak sıfır faizli tahvillerin fiyatı 0.065 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 65 euro senti yükselerek 99.98 seviyesine çıktı. 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi dokuz baz puan düşerek yüzde 1.27 seviyesine indi. Bu kağıdın faizi dün yüzde 1.261 ile tarihinin en düşük seviyesini gördü. 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faşzş de yüzde 1.6170 ile rekor seviyeye indi.