Advertisement

Japonya'da sanayi üretiminin beklentinin altında kalması ve Avrupa'daki borç krizinin Yunanistan dışındaki ülkeleri de tehdit etmesiyle Asya Borsaları geriledi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 2008'den bu yana en sert aylık düşüşüne yöneldi.

Makina üreticisi Hitachi Construction Machinery Co. yüzde 1.8 değer kaybetti. Satışlarının beşte birini Avrupa'da kaydeden Samsung Electronics Co. yüzde 2 düştü. Endeksteki teknoloji grubu en fazla değer kaybeden sektör oldu. ABD'yi en büyük pazarı sayan James Hardie Industries SE, ABD'de konut satışlarının düşmesinin ardından yüzde 0.7 geriledi. Çin'in 1 numaralı enerji şirketi Cnooc Ltd., New York'ta işlem gören petrol vadelilerinin ayı piyasasına girmesinin ardından yüzde 1.8 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kayıpla 111.78 puana geriledi. Endekste değer kazanan hisse sayısının 2 katı kadar hisse değer kaybetti. Endeks Mayıs'ta Ekim 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Piyasanın ciddi bir şekilde Yunanistan'ın kontrolsüz bir temerrüte düşmesi ve eurodan çıkmasından kaygılandığını belirten Platypus Asset Management Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Prasad Patkar, insanların yayılma riskinden korktuğunu, hükümetlerin ve merkez bankasının harekete geçmesinin gerektiğini söyledi.