Advertisement

Avrupa'nın borç krizini hafifletmek için adım atmaya hazırlanması ve ABD'de hizmet sektörünün beklentinin üzerinde büyümesiyle Asya paraları 8 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

Malezya ringgiti Nisan'dan bu yana en büyük kazancına hazırlanırken, Tayland bahtı da Asya Borsalarındaki yükselişin etkisiyle kazançlarını genişletti. G-7 Maliye Bakanları dün 17 üyeli Euro Bölgesi'nin 8'ini resesyona iten borç krizinin çözümü için işbirliği yapmaya karar verdi.

Koordine bir desteğin Avrupa'nın istikrar sağlamasına yardımcı olacağını belirten Japonya Ekonomi Araştırmaları Merkezi'nin Tokyo'daki araştırmacılarından Hideki Hayashi, bunun gelişen piyasa hisseleri ve paralarının cazibesini artırdığını söyledi.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yüzde 0.7 değerlenerek 3.1770 seviyesine, Tayland bahtı da yüzde 0.5 primlenerek 31.48 düzeyinden 2 haftanın en yükseğinin yakınına çıktı. Filipin pezosu yüzde 0.4 artışla 43.295'ten ve Tayvan doları da yüzde 0.4 güçlenerek 29.894'ten işlem gördü.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.2 kazançla 12 Nisan'dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Endeks Mayıs'ta yüzde 2.8 kayıpla Eylül'den bu yana en kötü ayını geçirmesinin ardından bu ay yüzde 0.3 yukarıda seyrediyor.