Advertisement

Çin'de ekonomik yavaşlamanın derinleştiği ve hükümetin, emlak fiyatlarındaki kontrolleri sürdüreceğine dair endişeler üzerine Çin hisseleri değer kaybetti; Şanghay Bileşik Endeksi 2 ayın en düşüğüne işaret etti.

China Vanke Co. ve Poly Real Estate Co., Xinhua News Agency'nin emlak kontrollerin devam edeceğni yazmasının ardından yüzde 0.9'un üzerinde düştü. SAIC Motor Co., Çin'in esk merkez bankası danışmanlarından birinin ekonomiden ılık performans beklediğini söylemesi üzerine otomobil üreticileri arasındaki düşüşe öncülük etti. Çin'in en büyük ikini altın üreticisi Shandong Gold Mining Co., Morgan Stanley'nin altın madencilerini tavsiye etmesinin ardından 7 haftanın en yükseğine çıktı.

Ekonominin V şeklinde bir toparlanma içinde olmamasından ötürü hisselerde yoğun bir alımın olmayacağını belirten Shanghai River Fund Management Co.'nun genel müdürü Zhang Ling, döngüsel hisselerin, ekonomik büyümeye ilişkin hızlanma sinyalleri olmamasından ötürü baskı altında olacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 2,306.37 puana gerileyerek 10 Nisan'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 2,553.15 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.3 yukarıda kapandı.

Şanghay Bileşik Endeki, Pekin hükümetinin ekonomik büyümeyi desteklemek için yeterince adım atmadığına ilişkin endişenin etkisiyle 2 Mart'taki  zirvesinden yzüde 6.3 gevşedi.