Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz toplantısının öncesinde G-7 liderlerinin Avrupa'daki borç krizinin çözümünde işbirliği yapmaya karar vermesinin ardından Nikkei 225 Endeksi 7 haftanın en büyük artışına işaret etti.

Satışlarının yüzde 39'unu Avrupa'da kaydeden Nippon Sheet Glass Co. yüzde 11 değerlendi. Satışlarının beşte birini ABD'de gerçekleştiren otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yenin dolar karşısındaki kayıplarını artırmasının ardından yüzde 2.5 primlendi. Deri çanta satıcısı Tokyo Derica Co., hisse satışını iptal etmesinin ardından yüzde 17 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.8 kazançla 8,533.53 puana tırmanarak 18 Nisan'dan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Endeks 1 Haziran'a kadar 9 hafta üst üste düşerek, 1992'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

G-7'nin piyasanın daha fazla düşmesi halinde harekete geçeceği mesajı verdiğini belirten RCM Japan Co.'nun yatırım genel müdürü Kauyuki Terao, değerlemelerin alım sinyali verdiğini, piyasanın da deniz aşırı şartlarda iyileşme beklediğini söyledi.

Daha kapsamlı Topix Endeksi de bugün 1983'ten bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin aşırı olduğu düşüncesiyle yüzde 1.5 kazançla 718.56 puana çıktı. Endeks Çin ve Avrupa'ya dair kaygıların etkisiyle 27 Mart'taki zirvesinden yüzde 18 düştü.