Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın aylık faiz toplantısı ve ABD'de bugün açıklanacak olan Fed Bej Kitabı öncesi yükselişini ikinci güne taşıdı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yükseldi.

Dünyaca ünlü iskoç viski üreticisi Diageo Plc, iskoç viskisi üretiminde yatırım yapacağını açıklamasının ardından değer kazandı. Raiffeisen Bank International AG, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in Alman ve Avusturya bankalarının kredi notlarını düşürmesinin ardından değer yitirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 yükselerek Londra saati ile 08:10'da 236.51 puana çıktı. Gösterge endeks, Yunanistan'ın Avrupa para birliğinden ayrılacağına yönelik endişelerin etkisi ile, 16 Mart'ta gördüğü 2012 yılının zirvesinden yüzde 13 düştü. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Avrupa hisse senetleri dün, ABD hizmet sektörü endeksinin ekonomistlerin beklentilerinden daha hızlı artması ve G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının, Euro Bölgesi borç krizine koordineli tepki verme konusunda anlaşmaya varmalarının etkisi ile yükseldi.

Kopenhag'da PFA Pension A/S kıdemli stratejisti Witold Bahrke, "Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında politika değişikliğine gideceği beklentisi henüz olgunlaşmamışken, politika yapıcılarının İspanya konusunda harekete geçmeye yaklaştıkları konusunda artan bir algılama var" dedi ve "Hisse senetlerinde son haftalarda görülen düşüşler o kadar güçlüydü ki, ortada iyi bir haber olmasa dahi, bir şekilde sıçrama görmeliydik" değerlendirmesinde bulundu.