Advertisement

Euro ekonomisini giderek daha çok boğan ve küresel büyümeyi tehdit eden borç krizi, Avrupa Merkez Bankası'nı faizleri tarihi düşük seviyelere çekmeye yaklaştırabilir.

Bloomberg anketine katılan 44 ekonomistin 32'si AMB'nin bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 1'de sabit bırakmasını, 11'i çeyrek puanlık indirim, 1'i ise yarım puanlık indirim bekliyor. Avrupalı hükümetler İspanya'yı saran ve Yunanistan'ın eurodan çıkmasına yol açabilecek krizi çözmeye çalışırken, faizleri indirmesi ve bankalara daha fazla likidite desteği sağlaması için AMB üzerindeki baskılar artıyor.

G-7 ülkeleri dün Euro Bölgesi'ndeki 8 ülkeyi resesyona sürükleyen ve Avrupa'nın yabancı mal taleplerini düşüren borç krizinin çözümü için işbirliği yapma konusunda anlaştı. Geçtiğimiz hafta para birliğinin mevcut yapısında sürdürülemeyeceğini savunan AMB Başkanı Mario Draghi, hükümetlerden krizin çözümü için daha fazla adım görene kadar teşvik beklentilerini geri çevirebilir.

Krizin yeniden tırmanışa geçmesine rağmen AMB'nin önce hükümetlerden hamle görmeyi beklemekte kararlı bir tablo çizdiğini belirten Londra'daki Citigroup Inc.'in baş Euro Bölgesi ekonomistlerinden Jürgen Michels, yine de hız kesen enflasyon ve güven verilerindeki düşüşün, beklenenden önce faiz indirimine neden olabileceğini söyledi.