Advertisement

Fed başkanları, ABD'de istihdamın Mayıs'ta son 1 yılın en düşük düzeyinde artış kaydetmesinin ardından rekor genişleme önlemlerini artırıp artırmama konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans dün zayıf ekonomik verilerin, "aşırı güçlü genişleme hamleleri" gerektirdiğini savunurken, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, Fed'in daha fazla tahvil almasının işleri daha kötü hale getireceğini söyledi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise ekonomiyi yeniden gözden geçirmek için vakit olduğunu ve henüz politika değişikliliğine gerek olmadığını belirtti.

Politika yapıcıların Nisan'daki toplantısının ardından Fed Başkanı Ben S. Bernanke, işsizlik oranının yeterli bir ilerleme kaydetmemesi hâlinde merkez bankasının daha fazla genişlemeye gidebileceğini söyledi. İşsizlik oranı Mayıs'ta yüzde 8.1'den yüzde 8.2'ye çıkarken, istihdam da 69 bin kişi arttı. Bu rakam Ocak'ta 275 bin olarak gerçekleşmişti.

Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen'ın bugün Boston'da yapacağı konuşmasında Fed'in daha fazla teşvik sağlamasının gerekebileceğinin sinyalini verebileceği düşünülüyor. Bernanke yarın Washington'da Ortak Ekonomi Komitesi'ne ekonomik görünüme dair sunum yapacak.

Fed Açık Piyasa Komitesi Nisan'da faizleri 2014'ün ilerleyen zamanlarına kadar rekor düşük seviyede tutmaya karar verdi.

İşsizlik oranlarının maliyetini azaltmak için mali ya da parasal daha fazla genişleme önlemi almanın önemli olduğunu savunan Evans, şu anda gereken hamlelerde bulunmamanın ekonomik kapasiteye uzun yıllar zarar verebileceğini söyledi.