Advertisement

Japon İmparatoru Akihito'nun kuzenlerinden Prens Tomohito'nun 66 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.

İmparatorluk sarayından yapılan açıklamada, çeşitli rahatsızlıkları bulunan Tomohito'nun başkent Tokyo'daki bir hastanede öldüğü belirtildi.

İmparatorluktan Tomohito'nun ölüm sebebi hakkında açıklama yapılmadı, ancak Japon medyası, Prens Tomohito'nun tedavi görmesine rağmen durumunun çok ağır olduğunu ve organ yetmezliğinden hayatını kaybettiğini duyurdu.

Gırtlak kanseri olduğu bilinen Tomohito'nun 1991 yılından beri kanserle ilgili bazı ameliyatlar geçirdiği, 2007 yılından beri de alkol tedavisi gördüğü belirtiliyor.

Tomohito, Prens Mikasa ile Prenses Yuriko'nun en büyük oğluydu. Mikasa, savaş zamanının imparatoru ve Akihito'nun babası Hirohito'nun en küçük erkek kardeşiydi.

-Türk dostu prens

Japon İmparatoru Akihito'nun kuzenlerinden hayatını kaybeden Prens Tomohito Mikasa, bir Türk dostuydu.

Japonya'da 1926 yılında kurulan Türkiye-Japonya cemiyeti uzun yıllardır Prens Tomohito'nun himayesinde faaliyet gösteriyordu. Hayatını kaybeden Prens Tomohito'nun babası Prens Takahito Mikasa ile başlayan bu dostluk serüveni uzun yıllardır devam ediyor.

Hala sağ olan 96 yaşındaki baba Takahito'nun yaşlanması sebebiyle vazifelerini peyderpey oğullarına devretmesi nedeniyle önceden babasının himayesinde yürütülen Japon-Türk Cemiyetinin faliyetleri 66 yaşında hayatını kaybeden Prens Akihito'nun himayesinde yürütülüyordu.

Baba Takahito'nun 50 yıl önce Türkiye'ye yaptığı bir seyahatin ardından hem arkeolojiye olan ilgisi, hem de Türkiye'ye olan sevgisi nedeniyle hem baba hem de müteveffa Prens, Kırşehir Kaman'da bulunan Kamankale Höyük'deki kazılara büyük ilgi gösteriyordu.

Bu bölgede yapılan kazılara öncülük yapan aile, kazıların devamı için Japonya'da bu konuda fikir babalığı yaparak, fon kurup çeşitli tanıtım ve yardım çalışmalarını da himaye etti.

Aynı zamanda Japonya-Türkiye Cemiyetini himaye eden aile, babanın yaşlılığı nedeniyle işlerini oğluna devretmesi nedeniyle Japonya'daki Ertuğurul şehitliğinde törenlere de katılıyordu.-Türkiye'ye müze yaptırmışlardı

Önceden Japonya'nın Vagayama eyaletindeki Kuşimoto'da bulunan Ertuğrul şehitliğinin törenlerine baba Takahito katılırken, son dönemde Japon Sarayı adına Prens Tomohito şehitlikteki törenlere katılıyordu.

Prens Tomohito son olarak Japon hükümetinin Kültürel Mirası Koruma Programı kapsamında verdiği hibeyle yapılan Kırşehir'deki Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesinin açılışına katılmıştı.

Gırtlak kanseri olduğu bilinen, uzun yıllardır bazı ameliyatlar geçiren Prens bugün hayatını kaybetti.


BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Haziran 2012 Çarşamba, 14:37 Misafir allah rahmet etsin.