Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), borç krizinin Euro Bölgesi ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini yoğunlaştırması ve buna bağlı olarak, politika yapıcılara ilave teşvikler gitmeleri konusunda baskının artması birlikte, bugünkü toplantısında politika faizini değiştirmedi.

Bugün Frankfurt'ta toplanan Avrupa Merkez Bankası yetklileri, Bloomberg News'un anketine katılan 60 ekonomistin 49'unun tahminine paralel olarak, politika faizini değiştirmedi ve yüzde 1'de bıraktı. 10 ekonomist çeyrek puan faiz indirimi beklerken, bir ekonomist ise yarım puanlık bir indirim olacağı tahmininde bulundu. Avrupalı hükümetler, İspanya'yı kuşatan ve Yunanistan'ın eurodan çıkmasına neden olabilecek krizi çözme konusunda güçlük çekerken, ekonomistler, AMB'nin kısa bir süre içinde faizleri düşürmek ve bankalar için ilave likidite desteği sağlamak zorunda kalabileceğini düşünüyor.

G7 ülkeleri dün, 17 Euro Bölgesi ülkesinin en az sekizinin resesyona girmesine neden olan ve Avrupalıların yabancı mallarına yönelik taleplerinin düşüren Avrupa krizine çözüm konusunda koordineli hareket etme kararı aldı. Geçen hafta para birliğinin mevcut haliyle "sürdürülemez" olduğunu söyleyen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, hükümetler krizin nedenleriyle mücadele konusunda daha fazlasını yapana kadar, ilave teşviklere gitme konusunu beklemede tutabilir.

Londra'da Berenberg Bank ekonomistlerinden Christian Schulz, "Son birkaç haftadır gelen ekonomik verilerden dolayı, bir faiz indirimi için gerekçe var" dedi ve "Aynı zamanda, Temmuz ayında bir hareket daha muhtemel. Zira Yunanistan seçimleri, Fransa'da parlamento seçimleri ve Avrupa zirvesi geride kalmış olacak. O dönemde, hükümetlerin birşeyler yapma şansı daha fazla" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Haziran 2012 Çarşamba, 15:26 Misafir amb politika faizini sanırsam euro bolgesindeki istikrarsız gidişat yuzunden yanieouro/dolar paritesindeki abnormal dalgalanmalara dayanaraktan uygulanan orta kızmı bileşik faiz indiregandilerinden dolayı değiştirmemiş olmasından mübalaga yapacaktır.lakin adam özel tim beyler,tr de para politikası onemlidir