Advertisement

Son 3 yılda bankalarını kurtarmak için 3 başarısız hamlede bulunan İspanya'nın Avrupa kurtarma fonlarından 100 milyar euro istemesinin, ülkenin bankacılık sisteminin ihtiyacı olan yeterli desteği sağlaması bekleniyor.

London School of Economics'in profesörlerinden Luis Garicano, ülkenin elindeki bu parayla sonunda tüm gizli kayıpları da ortaya çıkararak, sistemi temizleme imkanı bulacağını söyledi.

Uluslararası Para Fonu'nun 8 Haziran tarihli raporuna göre, istenen yardım, İspanyol bankalarının ihtiyacı olanın 2.7 katına eşit. İspanya bu raporun ertesi gününde bankaları için kurtarma isteyerek, borç krizinin 3 yıl önce başladığından bu yana kurtarılan 4. euro ülkesi oldu.

Kurtarma talebi, İspanyol bankalarının kötü kredilerinin, ülkenin finansmanını aşağı çekeceğine ilişkin endişelerin tırmanmasının sonrasında geldi. İspanya'daki krizin, Yunanistan'ın 17 Haziran'daki seçimlerinin hemen öncesine denk gelmesi, dünya genelinde piyasalarda çalkantılara neden olarak, euroyu 2 yılın en düşüğüne, İspanya'nın borçlanma maliyetlerini de euro dönemi rekoruna taşıdı.

Geçmişteki çabaların başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Madrid hükümeti bankacılık sistemini düzene sokmaya çalışırken, Aralık'ta göreve gelen İspanya'nın başbakanı Mariano Rajoy da göz hapsinde olacak. Ekonominin resesyonda olması ve işsizlik oranının yüzde 24'lerde seyretmesinden ötürü fonların, İspanya'nın borçlarını temizleyip temizleyemeyeceğine ilişkin endişeler devam ediyor.

Kurtarma hamlesinin İspanya için kısa vadede oldukça pozitif bir gelişme olduğunu belirten Londra'daki Goldman Sachs Group Inc.'in kıdemli Avrupa eknomisti Andrew Benito, ancak bunun İspanya'nın tüm mali ve makroekonomik sıkıntılarını gidermediğini söyledi.