Advertisement

Avrupa'dan İspanyol bankaları için kurtarma istemesi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un siyasi otoritesi ve finansal kredibilitesini azaltabilir.

2 hafta önce İspanya'nın kurtarılmaya ihtiyacının olmayacağını söylemesinin ardından 9 Haziran'da Euro Bölgesi'nden bankaları için 100 milyar euro talep etmesi, Kasım'da son 30 yılın en büyük zaferini kazanarak hükümetin başına geçen Rajoy için çok büyük bir rota değişikliğine işaret ediyor. Bu durum, liderin bütçe kesintisi sözlerini de tutabileceğine ilişkin şüphelere neden oluyor.

Rajoy'un itibarının hasar aldığını söyleyen Olivetree Securities Ltd.'ın finansal stratejistlerinden Simon Maughan, bu parayı yerel bölgeler ve sorunlu bankaları kurtarmak için kullanmazsa, Rajoy'un elinde kalanı da yitireceğini belirtti.

Rajoy, yerel hükümetlerin liderlerine ve seçmenlere kemer sıkmayı kabul ettirmeye, tahvil yatırımcılarını da bütçe açıklarının, kesintilerle azaltılacağına ikna etmeye çalışıyor. Başarısız olması halinde İspanyol başbakan ülkesi için daha büyük bir kurtarma istemek zorunda kalabilir.