Advertisement

Uluslararası piyasalar, İspanya'nın bankaları için kurtarma istemesi ve Çin'de ihracat verisinin beklenenden iyi çıkmasından olumlu etkileniyor. Asya hisse sentleri son dört ayın en hızlı yükselişini gösterirken, euro son iki haftanın zirvesine çıktı ve petrol değer kazandı. ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:50'de yüzde 1.8 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı yüzde 1.1 yükseldi. Euro dolar karşısında yüzde 0.9 çıkışla 1.2628 dolar seviyesine ulaştı. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi yedi baz puan yükselerek yüzde 1.7'ye çıkarken, Asya tahvillerinin CDS'leri ise geriledi. Temmuz vadeli petrol kontratı New York'ta yüzde 3 yükseldi. Bakır vadeli kontratları ise yüzde 2.5'lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

İspanya haftasonı Euro Bölgesi hükümetlerinden, bankalarını kurtarmak için 100 milyar euroya (126 milyar dolar) kadar çıkabilecek yardım talebinde bulundu. Bu, Avrupa'nın tüm dünyada piyasaları sarsan krizi durdurmaya yönelik çabalarının bir işareti olarak algılandı. Çin'de ihracat geçen ah ekonomistlerin beklediğinin neredeyse iki katı hızda arttı ve ham petrol ithalatı rekor seviyeye ulaştı.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'dan kıdemli stratejist Kiyoshi Ishigane, "Kurtarma, İspanyol bankalarından borçlanan şirketlerin hep birlikte batmasını önleyecek" dedi ve "Çin'de, denizaşırı talep beklenenden daha güçlü"

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçen hafta, son altı haftada ilk kez yukarı yönde hareket etti. Ancak endeks 29 Şubat'taki bu yılın zirvesinden yüzde 12 düşmüş durumda. Satışlarının üçte birini Avrupa'da gerçekleştiren fıotoğraf makinası ve kamera üreticisi Canon Inc., Tokyo piyasasında yüzde 2.7 değer kazandı. Çin'i en büyük piyasası olan Samsung Electronics Co., Seul'dkei işlemlerde yüzde 1.9 yükseldi.