Advertisement

Bakır, dünyanın en büyük tüketicisi Çin'in ithalatının yüzde 12 artması ve İspanya'da bankaların kurtarılması sonrası euronun dolar karşısında son iki ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından dört ayı aşkın sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Üç ay vadeli bakır kontratı Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 2.9 artışla ton başına 7,506.75 dolara kadar çıktı ve 3 Şubat'tan bu yana en hızlı günlük çıkışını gerçekleştirdi. Kontrat daha sonra bir miktar gevşeyerek, Tokyo saati ile 12:24'te ton başına 7,460 dolara geldi. Metal 8 Haziran'da ton başına 7,233.25 dolara kadar inerek 19 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Temmuz vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 2.6'lık bir ralli gerçekleştirerek pound başına 3.3690 dolara çıktı.

Çin'in bakır ve bakır mamulleri ithalatı Mayıs ayında 419,741 tona çıktı. İthalat Nisan ayında 375,258 ton ve geçen yılın Mayıs ayında 254,738 ton seviyelerinde gerçekleşmişti. Bu, son üç aydaki ilk artışı işaret ediyor. İspanya, Euro Bölgesi hükümetlerinden, bankacılık sistemini desteklemeye yardım için 100 milyar euroya (126 milyar dolar) kadar yardım talebinde bulundu. Bu, Avrupa'nın piyasaları karıştıran borç krizini çözmeye yönelik çabalarının bir işareti olarak görülüyor.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli traderı Hwang Il Doo, "Mayıs ayı bakır ithalat verisi sürprizdi. Zira diğer bir düşüş daha bekliyorduk" dedi ve "Çin'de talep tahminiöizden daha iyi görünüyor. Piyasa ayrıca Çin'de beklenenden daha iyi çıkan araç satışları verisinden de destek buldu" değerlendirmesinde bulundu.