Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İspanya'nın bankacılık sistemini desteklemek için 100 milyar euroya (126 milyar dolar) kadar yardım talebinde bulunması ve Çin'in ihracat rakamlarının beklenenden iyi çıkması sonrası değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse sentleri de yükseldi.

İspanya'nın en büyük iki bankası  Banco Santander SA ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA'nın hisseleri sıçrama yaptı. BHP Billiton Ltd., bakır fiyatlarının Çin'in bakır ithalatındaki artışın ardından dört ayın en hızlı yükselişini göstermesinin ardıondan yüzde 2.9 değer kazandı. Telefonica SA, borçlarının azaltılmasına yardımcı olmak için China Unicom (Hong Kong) Ltd.'deki payının yaklaşık yarısını 1.13 milyar euroya satma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 3.7 dfeğer kazandı.

Stoxx Europe 600 yüzde 1.7 artarak Londra saati ile 08:04'te 245.98 puana çıktı ve geçen haftaki yüzde 2.9'luk kazancını genişletti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.1 artarken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9'luk çıkış gerçekleştirdi.

Goldman Sachs Group Inc. analistleri Jernej Omahen ve Pawel Dziedzic, müşteriler için hazırlanan bilgilendirme notunda, "Bankalar için dış fonlar doğru bir yol" dedi ve "İspanyol bankalarının bakış açısından, fonlar, sermaye tartışmasının altına çizgiyi çekmek için yeterli" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa hisse senetleri geçen hafta, Çin'in faiz indirmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın ekonomi kötüleşirse ilave taşviklere gitmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından ralli yaptı. Bu hareket sonucu Stoxx 600 Endeksi, son dört ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Euro, İspanya'nın Euro Bölgesi hükümetlerinden bankalarını desteklemek için fon istemesi ve yaklaşık üç yıl önce başlayan krizden bu yana yardım çağrısında bulunan dördüncü Euro Bölgesi ülkesi olmasının ardından son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.