Advertisement

Çin'de dış ticaretin beklentinin üzerinde büyümesi ve enflasyondaki yavaşlamanın, politika yapıcılarının para politikasını gevşetmesi için alan yaratması üzerine Çin Borsası 4 günden bu yana ilk kez artış kaydetti.

China Cosco Holdings Co., ithalat ve ihracatlardaki artışın, deniz taşımacılığı taleplerini destekleyeceği düşüncesiyle yüzde 3 tırmandı. SAIC Motor Corp., yolcu arabaları satışlarının beklentinin üzerinde gerçekleşmesinin ardından otomobil üreticileri arasındaki yükselişe öncülük etti. Likör üreticisi Kweichow Moutai Co., temel tüketim maddeleri göstergesini aşağı çekti.

Mayıs ayı ekonomik verilerinin beklenenden bir miktar daha iyi olduğunu belirten Shanghai Kingsun Investment Management&Conculting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, yine de rakamlara bakıldığında hükümetin para politikasında hâlen daha düşük oranda gevşettiğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 kazançla 2,301.24 puana çıkarken, CSI 300 Endeksi de yüzde 1.2 artışla 2,552.89 puan oldu. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi 8 Haziran'da yüzde 0.4 aşağıda kapandı.

Şanghay endeksi geçtiğimiz hafta yavaşlama ilişkin endişelerin artmasıyla yüzde 3.9 geriledi ve 16 Aralık'tan bu yana en büyük 5 günlük kaybına işaret etti. Çin, geçtiğimiz hafta 2008'den bu yana ilk kez politika faizinde indirime gitti. Şanghay Bileşik Endeksi'nin 30 günlük volatilitesi 15.65 puan ile bu yılın ortalaması olan 18.65 puanın altındaydı.