Advertisement

Yunanistan'ın eurodan kontrollü çıkışının euro başarısızlığına neden olmayacağını savunan Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz ve Nomura Holdings Inc.'in başstratejisti Jens Nordvig, aslında bu durumun Euro Birliği'ni daha güçlü ve istikrarlı hâle getireceğini savundu.

Societe Generale SA, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nin toplam GSYH'sinin yalnızca yüzde 2.3'ünü oluşturmasına rağmen, ülkenin eurodan çıkma maliyetlerinden ötürü birliğin dağılabileceğini düşünüyor. Bloomberg'in rakamlarına göre Yunanistan'ın 356 milyar euroluk borsu ise, bölgenin toplam borcunun yüzde 4.3'üne karşılık geliyor. Avrupa Birliği rakamlarına göre Yunanistan olmasaydı, Euro Bölgesi geçtiğimiz yıl cari açık yerine cari fazla verebilirdi.

Fırtınanın aşılması ve kısa vadeli pozisyonların önlenmesi hâlinde euronun büyük ihtimalle değerleneceğini öngören Columbia Üniversitesi profesörlerinden Stiglitz, Yunanistan'ın çıkışının, bloğu güçlendireceğini söyledi. Stiglitz, zorlukların aşılabileceğini, Almanya'nın etrafında bir grup oluşacağını, bu gruba Fransa da dahil edilebilirse, euronun güçleneceğini anlattı.

Döviz piyasaları da euronun dağılacağına ilişkin hiçbir sinyal vermiyor. Euro işlemleri, Ekim 2000'deki rekor düşüklerinin yüzde 53 üzerinde seyrediyor. Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya ve Hollanda'nın tahvil faizleri de rekor düşük seviyelerde bulunuyor. Yunanistan'ın eurodan çıkması, bloğun borç/GSYH oranını da yüzde 87.3'ten yüzde 85.5'e düşürecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2012 Salı, 03:58 Misafir almanya ve fransa asla değerli yani bugünkünden çok daha fazla değerli euro istemez. o yüzden abd istemiyor, almanya ve fransa da istemediğine göre yunansitan ın euro dan çıkması sürpriz olur ve evrupa için istenmeyen sonuçlar doğurur. o yüzden yunansitan euroda kalacak. bence euro ve dolar değil tl de kalın. tl mevduat faizini devlet tasarruf etmeyi teşvik edecek değerde tutmaya devam etmeli. uzun vadeli mevduatlarda ise stopaj kalkmalı.
11 Haziran 2012 Pazartesi, 15:39 Misafir bunu bilmek için nobel almaya gerek yokki:)