Advertisement

İspanya'nın bankalar sistemini yeniden yapılandırmak için euro kurtarma şemsiyesinden yardım talep etmesi, Alman hükümeti tarafından olumlu karşılandı.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, İspanya'nın yardım talep etmesinin, piyasalar ve Avrupa'daki partner ülkeler için iyi bir işaret olduğunu söyledi.

Bunun, Avrupa'nın hareket yeteneğine sahip olduğunu ve krizlere karşı günümüzde, bir kaç yıl öncesine göre etkili araçların bulunduğunu gösterdiğini belirten Seibert, İspanya'nın yardım talebinde bulunacağının bilinmesinin iyi olduğunu kaydetti.

İspanya'nın yardım müracaatını resmen ne zaman yapacağına bu ülke hükümetinin karar vereceğini ifade eden Seibert, bundan sonra, yapılacak yardımların Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan mı (ESFS) yoksa 1 Temmuz'dan itibaren başlaması öngörülen Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan mı (ESM) verileceğinin belirleneceğini söyledi.

Seibert, talebin İspanya devletinden geldiğini, paranın da devlete verileceğini, yükümlülüklerinden de İspanya devletinin sorumlu olduğunu belirtti.

Seibert ayrıca, Alman hükümetinin, mali işlem vergisini istediğini, muhalefetin, hükümetin verdiği taahhütlere güvenebileceğini ifade etti.

Şansölye Angela Merkel'in, böyle bir verginin gerekli olduğuna inandığını kaydeden Seibert, verginin yürürlüğe konulması için de Avrupa çapında çaba harcayacağını söyledi.

Alman hükümetinin, mali işlem vergisinin AB'ye üye 27 ülkede de yürürlüğe girmesini istediğini, ancak bazı ülkelerin buna karşı çekincelerinin bulunduğunu ifade eden Seibert, bu tereddütlerin ortadan kalkmaması durumunda, uygulamayı daha az sayıdaki ülkeyle de başlatmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

-İspanyol reformlarına yakın takip

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, diğer Avrupa ülkelerinden maddi yardım alacak İspanya'daki reformların yakından izleneceğini belirtti.

Schaeuble, Deutschlandfunk adlı radyoya yaptığı açıklamada, İspanya'daki reformların izlenmesi için bir troykanın oluşturulacağını ve programa riayet edilip edilmediğinin kontrol edileceğini ifade ederek, ancak bu kontrolün sadece bankalar sektörünün yeniden yapılanmasıyla ilgili olacağını kaydetti.

İspanya'daki bankalar sisteminin bocalamasının bir sebebinin de emlak piyasası olduğuna işaret eden Schaeuble, şu anda atılan adımların, ABD'deki emlak krizinden çıkarılan dersler olduğunu, bu dersler sonucunda İspanya'ya, bankaların yeterli derecede sermaye ile donatılmasını tavsiye ettiklerini söyledi.

İspanya'nın yardım alacağı yönündeki haberler, uluslararası alanda Borsalarda iyimser bir hava yarattı.

İspanya, banka sistemini yeniden yapılandırmak için hafta sonunda Avrupa'nın diğer ülkelerinden acil yardım talep etmişti.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2012 Salı, 00:36 Misafir almanya ispanya!nın yardım isteğinden çok memnun olmuş. kendilerini çok tebrik ediyorum. yarın bir gün bu gidişle almanya'da batar. zavallı alman halkı çalış çalış çalış her şey bomboş bari yapıyorsun bir iyilik bankalara borcu olan herkese yardım da et
11 Haziran 2012 Pazartesi, 15:06 Misafir vallahi avrupa bitmiş !!!!! taşıma suyu ile bu çark dönmez.!!!!