Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'de ihracatın ekonomistlerin tahminlerinden daha hızlı artması ve İspanyol bankalarının kurtarılmasının Avrupa'da borç krizini hafifleteceği yolundaki beklentilerle son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.6 yükselerek, Londra saati ile 12:20'de 919.35 puana ulaştı ve 29 Mayıs'tan bu yana kapanış bazında en yüksek seviyesine çıktı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.4 ile 13 Nisan'dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Türkiye'de İMKB 100 Endeksi gün içinde yüzde 1.6 kadar yükselerek Mart'tan bu yana en güçlü çıkışını yaptı. Erste Group Bank AG, bankaların gelişen piyasa hisselerindeki yükselişlere öncülük etmesi ile birlikte, Prag'daki işlemlerde yüzde 2.4 değer kazandı. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un Hindistan'ın kredi notunu düşürebileceğini açıklamasının ardından, ülke para birimi rupi yüzde 0.5 düşüşle en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu ve ülke hisse senetleri değer kaybetti.

İspanya, Euro Bölgesi hükümetlerinden, ülke bankalarını iyileştirmeye destek adına 100 milyar euroya (126 milyar dolar) kadar yardım talebinde bulundu. Çin'de ihracat geçen ay, 10 Haziran'da açıklanan rakamlara göre, ekonomistlerin beklentilerinden iki kat daha hızlı artış gösterirken, enflasyon verileri merkez bankasına, geçen haftaki faiz indiriminin ardından, ilave faiz indirimi için potansiyel sağladı.

Londra'da Societe Generale SA'dan gelişen piyasalar strateji müdürü Benoit Anne, "Küresel gelişen piyasalar bu hafta daha güçlü tonla açıldı. Bu durum, temel olarak, İspanya'nın kurtarma paketi ile ilgili" dedi ve "Bu durum kısa vadede bekleyişleri olumlu etkiliyor. Ancak bizim eğilimimiz, küresel risklerin halen sürmesi ile birlikte, temkinli kalmak yönünde" değerlendirmesinde bulundu.