Advertisement

ABD hisse senetleri, İspanya'nın bankalarını iyileştirmeye yardım için kurtarma istemesi ve Çin'de ihracatın ekonomistlerin beklentilerinden daha iyi çıkmasının etkisi ile, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin bu yılın en iyi haftalık performansını göstermesinin ardından yükselişini sürdürdü.

Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co., Avrupa bankalarını içeren endeksin yükselmesinin desteği ile, yüzde 2.1'in üzerinde yükselişler gösterdi. Apple Inc. hisseleri, Google Inc., Microsoft Corp. ve Facebook Inc.'nin artan rekabeti ile birlikte, şirketin müşterilerinin desteğini kazanmak ve geliştiricilerin uygulama üretmeye devam etmelerini sağlamak için bir dizi bilgisayar ve yazılımı piyasa sürmeden önce yüzde 1.2 değer kazandı.

S&P 500 Endelksi yüzde 0.7 yükselerek New York saati ile 09:332te 1,334.51 puana çıktı. Endeks geçen hafta, Avrupa ve Amerika merkez bankalarının ekonomiyi destekleme çabalarında Çin'e katılacağı beklentileri ile yüzde 3.7 yükselmişti. Dow Jones Endeksi 69.5 puan ya da yüzde 0.6 yükselerek 12,623.75 puana ulaştı.

Philadelphia Trust Co. şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Bu İspanya anlaşması, Yunanistan seçimlerine kadarki bir haftalık süre boyunca, bazı endişeleri en azından biraz hafifletecek" dedi ve "Bu durum insanların istediğinden daha uzun sürecek" değerlendirmesinde bulundu.

ABD endeks vadeli kontratları,İspanya'nın bankacılık sistemini desteklemek için Avrupa kurtarma fonlarından 100 milyar euroya (125 milyar dolar) kadar yardım istemesinin ardından küresel hisse senedi rallisine katıldı. Yunanistan'ın 17 Haziran'daki seçimlerin ardından eurodan çıkabileceği riski ile birlikte İspanya'daki kriz, tüm dünyada piyasaları sarstı. Euro 1 Haziran'da son iki yılın en düşük seviyesine inerken, İspanya'da borçlanma maliyetleri euro dönemi rekor seviyesine çıktı.