Advertisement

New York Times gazetesindeki makalesinde Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, İspanya'nın 100 milyar euroya kadar çıkabilecek kurtarma fonunun ülkenin bankalarını yeniden sermayelendireceğini ve Avrupa'daki borç kriziyle çalkanan piyasada bir miktar nefes aldıracağını söyledi. Ancak Krugman, bu fonuun, Avrupa'yı "köşedeki" felaketten kurtaramayacağını savundu.

Avrupalı maliye bakanlarının hazırladığı kurtarma planının, İspanya'nın yüzde 24'ün üzerinde seyreden işsizlik ve resesyon ile ortaya çıkan temel ekonomik sorunlarını çözmeyeceğini belirten Krugman, İspanya'da ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde devam eden kemer sıkma programlarının, kıta genelini felakete sürükleyebileceğini iddia etti.

Krugman, uzun süredir kemer sıkma politikaları karşıtı tavrını yansıttığı makaleleriyle dikkat çekiyor.

İspanya'nın kurtarmasında genel olarak yanlış hiçbir şeyin olmadığını, ancak birçok önemli noktanın detaylarda gizli olduğunu söyleyen Krugman, ancak Avrupalı liderlerin, bu kurtarmayı yürürlüğe koyarken de, İspanya'nın çeyrek nüfusunu işsiz bırakan krizdeki politikaları değiştirme niyetinde olmadıklarının sinyalini verdiğini yazdı.

Krugman, tüm bunlar bir araya konulduğunda, Avrupa'nın bir kez daha "elitist politika" tavrını yansıttığının görüldüğünü savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2012 Salı, 09:15 Misafir türkiye, ab ye ihracatının daha da azalacağını bekleyerek alternatif ihracat pazarları çabasını artırmalıç özellikle bu konuda devasa bir pazar olan abd ve kuzey amerika pazarı özel ele alınmalıç abd pazarında en etkin olduğumuz sektörlerde dahi yokuz. türk şirketleri abde de özellikle hizmet ve hızlı tüketim, gıda sektörlerinde yatırım yapmalı...devlet bu konuda kalite ve türk malını makul fiyatta ancak kaliteli çerçevesinde tutmak için özel filtreler koymalı.
12 Haziran 2012 Salı, 09:02 Misafir almanya aslında bu işin tam dibe vurmasını bekliyor zira almanya koca kıtayı tek başına sırtlayacak kapasitede değil. sadece bir öteleme ve izleme modunda. onlarda aslında ab nin battığını,kalanlarla daha küçük bir birlikle devam edebilecekleri ülkeleri görmek istiyorlar.sonuç ab son günlerini yaşıyor. bu yazıyı almanları çok çok iyi tanıyan biri olarak yazıyorum
12 Haziran 2012 Salı, 08:52 Misafir işin başından beri bankaları ve sermaye kuruluşlarının borçlarını ve borçlu ülkelerin ödeme problemlerini çözmek için tahsis edilen trilyonlarca euro, bunun yerine gerçekten işiszliğe, paranın tabana yayılmasına ve istihdama yönelik kullanılabilse bundan daha iyi sonuçlar çıkacaktı. demekki avrupa 'yı yönetenler ki almanya ve fransa, bu krizden hiç ders çıkarmamışlar, sorunları öteleyerek ödeme planlarını ileri tarihere atarak işi çözebileceklerini sanıyorlar. bütün bunların dışında kalarak parasını çöpe atmadığı için ingiltere yi kutlamak lazım. bence o euro ya bile geçmeyerek doğrusunu yaptı