Advertisement

Uluslararası piyasalar, İspanya'ya yapılacak 100 milyar euroluk (125 milyar dolar) yardımım borç krizini bitiremeyeceğine yönelik endişelerden olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri düm dört ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdikten sonra bugün değer kaybederken, petrol Ekim ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Japon yeni ise kazançlarını geri verdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:57'de yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Standard and Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükseldi. Petrol vadeli kontratlar yüzde 2 kadar düştü. Bakır yüzde 0.7 gerilerken, kauçuk yüzde 1.7 değer kaybetti. Yen, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Japon para biriminin aşırı değerli olduğunu kaydetmesinin ardından önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında düştü.

İtalya'nın yükselen tahvil faizleri ortamında, bu hafta en az 9.5 milyar euroluk borçlanma kağıdı satmayı planlamasının yanında, 17 Haziran'da yapılacak ve Yunanistan'ın eurodaki geleceği konusunda belirleyici olabilecek seçimler, dün İspanya'nın bankalarını kurtarmak için yardım çağrısında bulunmasının ardından ortaya çıkan iyimserliği gölgeliyor. Çin'de yeni krediler Mayıs ayında ekonomistlerin beklentilerini aştı ve bu durum, Çin'de yatırım projelerinin desteklenmesinin, ekonomideki yavaşlamayı dengelemeye yardımcı olacağını işaret ediyor.

Sydney'de Russell Investment Group şef yatırım stratejisti Andrew Pease, "Eskinden bu kurtarma paketlerine yönelik olumlu reaksiyon bir ay sürerdi, artık 100 milyar dolar yalnızca 24 saati satın alabiliyor" dedi ve "Tahvil piyasası şimdi artık daha fazla entegrasyon talep ediyor ve dikkatler tekrar büyümeye yöneliyor. Kimse Yunanistan seçimlerine kadar riskli pozisyonlara girmek istemiyor" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Avrupa borç krizinin yoğunlaşması, ABD ekonomisindeki toparlanmanın hız kaybettiğine yönelik işaretler ve Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisi ile, 29 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 13 düştü. Gösterge endekste bugün, yükselen bir hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kaybetti.